Kim Milyoner Olmak İster!?

Kim Milyoner Olmak İster!?
Salı günkü ‘’Devlet Ağabey’’ başlıklı yazımdan sonra hepinizin tahmin edeceği gibi, her şekil ve üslupta tepkiler aldım! Aldım başımı halden anlayan bir yürek aramaya koyuldum! Muallim Sayın Sinan Özyurt kardeşime varıp tam da söze başlayacaktım ki elime bir mektup sıkıştırdı! Mektup Adana’dan yazılmış, yazan da muallim kardeşimizin arkadaşı Yasin ASMA!

Buyurun beraber okuyalım!

‘’Bu fakir şu anda okumakta olduğunuz bu yazıyı çok zor şartlarda 1 kelimeyi anlaşılana kadar defalarca tekrarlamak sureti ile bu da yeterli olmayınca karşıma geçip benim için özel olarak hazırlanan harf tablosundan tek tek harfleri göstererek kelimeyi böylece adeta kan ter içinde kalarak tamamlayabiliyor.

Bu harf tablosunu şu anda çok yoğun kullanmasam da ileride sadece bu tablo sayesinde iletişim kurup derdimi anlatabileceğim.

Bu fakir 5 yıldır dünyada çaresi, tedavisi olmayan ALS HASTALIĞI ve MOTOR NÖRON olarak da bilinen illet hastalık ile mücadele ediyor.

Hastalığımın son durumu şu şekildedir.

El ve ayaklarımı hiçbir şekilde kullanamıyorum! Hatta kullanmak bir yana üzerime konan sineği kovmaktan aciz bir vaziyette hareket kabiliyetimi tamamen yitirmiş durumdayım.

Bu fakir;

Nefes alıp veremiyor! Bunu solunum cihazı ile boğazıma açılmış olan delik aracılığıyla suni olarak sağlamaktayım.

Bu fakir;

Yemek yiyemiyor!

Göbeğimin hemen altında açılmış olan PEG deliği sayesinde şırınga (enjektör) ile mama vererek besleniyorum. Beslenmeme engel olan; dilimdeki ve yutak kısmındaki kasların erimesi ve bundan dolayı yemek yeme eylemini yapamıyorum.

Bu fakir;

Konuşamıyor!

Şu anda bazı kelimelerin anlaşılabilmesi için çok çaba sarf ediyorum ve olağanüstü bir efor sarf ediyorum. Buna neden olan diyafram yetersizliği ve dilimdeki kasların erimesi sorunudur.

Bu fakir;

Koku alamıyor!

Buna neden olan şeyin anlayabildiğimiz kadarıyla kendim nefes alıp veremediğim için solunum cihazından dolayı koku alma yeteneğini kaybetmiş durumdayım.

Bu fakir;

Ağlayamıyor!

Ağladığım sırada gözyaşlarımın acı ve yakıcı olması nedeniyle ayrıca diyafram olmadığı için ağlama sırasında yeterli solunumu sağlamak zor olduğu için kısıtlı da olsa ağlayınca cihaz sürekli uyarı veriyor.

Bu nedenle ağlamaya göz yaşımın yakıcı olduğundan dolayı son vermek zorunda kalıyorum.

Bu fakir;

Gülemiyor!

Ağız içindeki kaslar erimiş olmasından ve yeterli diyafram olmayışından ayrıca çenemin kaymış olmasından dolayı gülme eylemini gerçekleştiremiyorum.

Sevincimi yüzüme yansıtamıyor sadece tebessüm ediyorum.

Bu fakir;

Uyuyamıyor!

Boğazım yeni delindiği sırada yoğun bakımda yatarken bir gün Prof. Dr. Şebnem hocam eşime, “uzun bir Zaman geceleri uyuyamayacak” diye söylemişti.

Bunda hastalığın kendi etkisi ayrıca psikolojik durumun da etkisinin olduğunu söylemek mümkündür.

Ayrıca her gece ‘cennetim’ olan annem ile birlikte sabaha kadar uyu(ya)madan türlü zorluklar içinde sabahlıyoruz. Ve her sabah sabahlayabildiğimiz için Rabbimize hamd ediyoruz.

Çünkü gece geçirdiğimiz zaman içerisinde acil durumlar için çocuklarımı kaldırıp birtakım müdahaleler yaptıktan sonra kısmen rahatlayıp geceye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bulunmaz ve tarif edilemez bir nimet olan uykuyu uyuyabilmek için doktorların bana verdiği ilaçları siz sevgili dostlarım bir doz alsa 3 gün kendine gelemez.

Fakat ne yazık ki bu ilaçları aldığım halde 1 saat bile uyuyamıyorum. Umarım uykunun ne kadar önemli bir nimet olduğunun şuurundasınızdır.

Sadece bir gece uyuyabilmem için nelerimi vermezdim ki?

Bu fakirin;

Ağzı akıyor!

Ağız içindeki tükürük kasları eridiğinden ağız içinden ve burundan gelen akıntıya engel olunamamaktadır.

Bu fakir;

Oturamıyor!

Vücuttaki kaslar eridiğinden dolayı uzun süreli oturuşlarda kalça kemiğinin baskısından dolayı ciddi sıkıntılar oluşmaktadır. Bundan dolayı sık sık pozisyon değiştirmek durumunda kalıyoruz.

Bu fakir;

Boynunu tutamıyor!

Vücudun tamamında olduğu gibi boyun kısmının dik durmasını sağlayan kasların erimesinden dolayı hastalığın ileri derecedeki aşamasını gösteren boyun düşmesi oldukça ciddi sıkıntılar yaratıyor. Tüm bu sıkıntıları alt alta, üst üste, yan yana koyduğumuzda öyle bir manzara çıkıyor ki o manzarayı şu şekilde ifade etmek istiyorum Ne engellisi kardeşim, biz engelli ya da (arızalı bir ifade ile) özürlü değiliz kardeşim ben ve benim gibi ALS hastaları hasbelkader ‘Yaşayan ölüleriz’ be kardeşim! Umarım bu fakirin derdini ve sıkıntılarını okuduktan sonra sahip olduğunuz’ Gerçek zenginliğin ‘ farkına vararak bu zenginliğin şükrünü eda etme noktasında çok iyi bir hisse almışsınızdır. Şayet bu zenginliğin farkına var (a)mayarak ufak tefek maddi veya manevi sıkıntılardan dolayı hayatı yaşanmaz bir hal alıp bu durumu çevresine yansıtan bir insansanız size seslenmek istiyorum.

Yukarıda saymış olduğum ve hayatımı çileye çeviren bu sağlık sorunlarımı para karşılığında bana verecek olan var mı?

Ve soruyorum ‘Kim milyoner olmak ister!?’

Bu yazdıklarımın

1001 kişi okusa, 101 kişi anlamaya çalışsa, 11 kişi anlayıp, 1 kişi bize hayır duasında bulunsa bahtiyar olacağım.

En kalbi selam ve muhabbetlerimle.’’ !!!

Bir Cevap Yazın